Samurajové
Samurajové, byli nejdůležitější lidé dálného východu - symbolem Japonska, asi každý z nás je zná, někdo víc a někdo míň, ale kým opravdu byli?
Samuraj:
Kanji Charm - znak:
Pod pojmem samuraj se skrývá mnoho, ale ti, co je natolik neznají, si asi představí muže s velice známým samurajským mečem - Katanou. Ale kým opravdu ten "muž" byl?
Slovo "samuraj" v japonštině znamená "sloužit". Byli tvrdě cvičeni od útlého mládí. V boji útočili především na soupeřovi slabiny. Je pravdou, že sice byli vysoce postaveni, ale přesto byli sluhové svých pánů - daimjóů. Nejčastěji byli používáni jako tělesná stráž, ale také pro svého pána plnili různé úkoly, které jim zadal.
Od prostého lidu je odlišovala jedna důležitá věc kromě postavení samotného - právo nosit meče - Katanu, již zmiňovaná zbraň.
Prostí rolníci neměli právo se ozbrojovat, mohli mít pouze dýku nazývanou Tanto. To je odlišovalo od samurajů a jejich vysokého postavení. Ale samurajové neměli v žádném ohledu lehký život, jak by se mohlo zdát. Služba někomu znamenala, že jejich životy někomu patří - jejich pánovi. V případě nutnosti, museli nebo spíše měli položit za pána život a pokud byl pán zabit, měli spáchat Sepukku - nebo-li u nás známější - Harakiri.
Poslední možností, tedy druhou, bylo stát se bludným mužem - "roninem", který zapomenul na svou minulost a žil dál. Tito samurajové žili na okraji společnosti a nikdo je nesměl vzít opět do služeb, ztratili svou čest, zradili kodex samurajů, velice často se z nich stali loupežníci a bandité.
Zbraň rolníků:
Tanto - dýka, nebo krátký nůž, spíš to
Zbraně samurajů:
Katana - hlavní zbraň samurajů, čepel byla ručně broušená diamanty, což z ní udělalo spolu s kovářským uměním starých Japonců nejdokonalejší chladnou zbraň v historii lidstva. Meč byl měl být dlouhý přesně 98 cm.
Wakizashi - kratší meč až na svou kratší délku velice podobný Kataně.
Výstroj:
Brnění - toto speciální brnění se dalo obléct velice rychle a lehce, a to buď ze strany a nebo zezdola.
Helma (Kaburo) + maska (Mempó) - těmito názvy si nejsem jistá, tak to berte s rezervou, nevím, jak jinak to nazvat :)
Sepukku (Harakiri):
Toto bych asi nedokázala vysvětlit vlastními slovy, tak jsem vybrala asi nejlepší nalezené vysvětlení, ode mě by to vyznělo nepřesně. Samurajové tento vražedný obřad vykonávali při zajetí nebo zabití pána a nebo, když zajali je samotné, to pro ně byla snad ta největší potupa a tu nedokázali unést:
První řez byl veden vodorovně z levé strany břicha na pravou stranu. Měl-li bojovník ještě dost síly, pokračoval dalším řezem vzhůru. Tento řez začínal buď ve středu vodorovného řezu, nebo mohl být jeho plynulým pokračováním.
Kolmý řez procházel hrudníkem a směřoval ke krku. Povaha tohoto způsobu smrti často znemožňovala dokončení sebevražedného aktu, a proto byl na pomoc přizván pomocník, často přítel nebo podřízený. Měl za úkol sebevraždu dokonat setnutím sebevrahovy hlavy.
S postupem času nabyla pomocníkova role většího významu. Když se poměry uklidnily a válčení přestalo být každodenní záležitostí, vlastní rozetnutí břicha se stalo spíše formální záležitostí před tím, než pomocník mečem rychle zkrátil sebevrahovo utrpení.
A teď k poslední části:
Samurajův kodex - Bušido - "cesta bojovníka":
Bušidó je označení pro samurajský kodex, kterým se musel řídit každý samuraj. Patřila zde především čest, věrnost, upřímnost, odvaha, dobrota, pokora, spravedlivost, respekt a sebekontrola. Samurajové měli nekonečnou trpělivost, to na nich velmi obdivuji, mluvili pouze pravdu a nedávali najevo své emoce tváří v tvář nepříteli, což byla podle mě jedna z výhod v boji. Soupeř díky tomu nedokázal odhadnout, jestli je samuraj vyčerpaný nebo cokoliv jiného. A nyní ke kedoxu:
Neprotiv se mravům a tradicím.
Nevyhledávej pro sebe rozkoše.
Zůstaň nestranný uprostřed všeho dění.
Sebe samého ber s humorem, jiné však smrtelně vážně.
V životě po ničem nebaž.
Nikdy nelituj toho, co jsi učinil.
Nikomu nezáviď dobré, ani zlé.
Nechť je tvá cesta jakákoliv, nikdy si nestěžuj.
Nekritizuj a nepomlouvej sebe ani jiné.
Neměj srdce svázané závazky ani láskou.
Netouži po hmotných statcích.
Nenechej se zlákat pěkným příbytkem.
Nebaž po vybraných jídlech.
Neulpívej na starožitnostech, nechť mají jakoukoliv cenu.
Nevěšti si sám pro sebe.
Mimo zbraně nevyhledávej žádné nástroje.
Když žiješ pro bušidó, neboj se smrti.
Na stará kolena netouži po bohatství.
Cti Boha i Buddhu, ale nebuď na nich závislý.
Když odvrhneš své tělo, nezapomeň na svoji čest.
Nikdy nesejdi z cesty bojovníka.
Komentáře
Přehled komentářů
mě tenhle blog trochu pomoch při sepisování seminárky. jsou tu i věci co jsem jinde nenašel (i když jich není moc) takže sem rád alespoň za to. moc webů o nich a jejich kůltůře v češtině totiž není :/
Re: ...
(někdo, 27. 12. 2018 23:13)